piątek, 6 marca 2015

dilemma

  
Heii wszystkim!
Tak jak obiecałam sobie i Wam post jest bardziej tematyczny! Ogólnie miał pojawić się wczoraj po moim powrocie z targów edukacyjnych, ale jeden z moich idoli był w Warszawie i po prostu byłam zajęta ubolewaniem, że mnie tam  nie ma, ale cóż.
Tak więc wprowadzając Was w temat- dylemat. Zastanawiam się czy wybrać jako szkołę średnią technikum czy liceum. Na samym początku byłam bardziej nastawiona na technikum turystyczne, lecz potem gdy bardziej zaczęłam się orientować jakie są profile klas w LO stwierdziłam, że bardziej mi chyba odpowiada 3-letnia szkoła. Nie chodzi tutaj o krótszy czas nauki, ale wydaje mi się, że jest w jakimś sensie lepsze liceum. Nie mówię tutaj również o takim zwykłym ogólniaku, ale jak już wspomniałam o profilowanym. Głownie interesuje mnie jakby to nazwać ''kultura'', a dokładniej klasa dziennikarska. Przeglądając w internecie i na targach licea, dość dużo szkół oferuje klasy prawniczo-dziennikarskie lub po prostu klasę dziennikarską. Uważam, że odnalazłabym się w tym, ponieważ bardzo lubię pisać (po to założyłam bloga, haha) i wypowiadać się na różne tematy. Moja mama i wychowawczyni uważają podobnie, ale jak dla mnie jest jeden problem- jestem troszkę nieśmiała. Ktoś kto mnie zna długo, może stwierdzić, że żartuję, ale gdy jestem w nowym towarzystwie lub wśród ludzi, których poznałam niedawno nie jestem rozgadana, nie opowiadam jakiś głupich rzeczy, co przy ludziach, których już znam i czuję się dobrze w ich towarzystwie. Jednak sądzę, że to nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie do spełnienia marzeń. Staram się coś z tym robić i mam nadzieję, że kiedyś będę bardziej śmiała i odważna. 
Drugi kierunek, który mnie interesuje jest to szkoła mundurowa, a głownie klasa policyjna. Spełniłoby się moje marzenie z dzieciństwa, haha. Gdy powiedziałam o tym mojemu koledze, zaczął się śmiać, gdy wyobraził sobie mnie w mundurze, wypisującą mandat...
Tak czy inaczej, zastanawiam się nad tą klasą i jest jedna szkoła, która mi odpowiada, ale niestety jest prywatna. Nie za bardzo chciałabym iść do niepublicznej szkoły, ponieważ wiem, że tam może dostać się każdy i każdy może zdać maturę, ponieważ dopóki płacisz- przechodzisz. Bez obrazy oczywiście dla osób, które uczęszczają do takich szkół, to jest po prostu mój pogląd na to. 
U mnie w szkole nauczyciele bardzo się starają o to, abyśmy wybrali słusznie swoją przyszłą szkołę. Organizują spotkania z doradcami zawodowymi, na zajęciach technicznych robiliśmy teczki zawodowe, które miały nam pomóc w głębszym zainteresowaniu kierunku, w którym ''widzimy siebie'' oraz sami służą pomocą. Właśnie dzisiaj rozmawiałam z moją wychowawczynią o szkołach, które mnie zainteresowały na targach i pani szczerze mi powiedziała co uważa o każdej szkole.
Niestety nie mam żadnych zdjęć z targów, ponieważ nie było tam nic ciekawego do fotografowania.


 Tyle łącznie przyniosłam makulatury do domu z 2 godzin...

 iii w końcu truskawki! na to czekałam, yass

po targach!

I tak swoją drogą to przeziębiłam się, eh. Podejrzewam, że to przez wyjście na dwór z kolegą, który również leże w łóżku chory, haha.

A wy co byście wybrali liceum czy technikum i dlaczego? A może ktoś z Was uczęszcza tutaj lub tutaj i mógłby mi napisać minusy i plusy? Byłabym bardzo wdzięczna. 
Do następnego kochani, ale prawdopodobnie wtedy, gdy wyzdrowieje i będę wyglądała jak człowiek:)

Klaudia. 

3 komentarze:

 1. Ja też miałam dylemat, ale już kończę moją szkołę więc mogę ci pomóc. Ogólnie to zależy co chcesz w życiu robić. Bo jeżeli coś z kierunków, które są w technikum, to nawet się nie wahaj! Technikum może ma 4 lata, ale ma znacznie więcej plusów niż liceum. Oczywiście, jeżeli chcesz być dziennikarką lub policjantką, to wybierz liceum. Jak już mówiłam - wszystko zależy od tego co chcesz robić. Technikum ma większe plusy, ponieważ jak masz 18 lat i chcesz iść do pracy (uwierz mi, pozmienia się dużo i będziesz chciała :) ) to nawet w trakcie trwania szkoły i po niej masz pewność, że ją znajdziesz. Gdziekolwiek. W gastronomicznych pracach chcą książeczkę sanitarno-epidemologiczną, a to właśnie większość klas technikum kładzie na jej wyrobienie nacisk. W liceum nie. Ja wybrałam liceum, ponieważ totalnie nie wiedziałam co chcę robić. Techniczne profile mi nie odpowiadały, a myślałam nad pracowaniem w CBŚ w przyszłości, więc wybrałam liceum policyjne. Powiem tak: chcesz iść do policyjnej to idź, ale jest trudno na obozach i szkoleniach. Takie obozy i szkolenia nie są z policjantami tylko z wojskiem, a oni są bezlitośni :D Za nie zapięty guzik w mundurze robisz 10 pompek (to też zależy od wojskowego) :D No, ale są też plusy, bo spędza się trochę czasu na strzelnicy, a to jest coś co uwielbiam. Ogólnie idąc do liceum, nawet profilowanego, nie znajdziesz pracy. Musisz iść na studia. A po technikum nie musisz, bo pracę znajdziesz na 100% :) Ja w trakcie liceum odkryłam, że do CBŚ nie pójdę, bo po prostu nie wyrobię na szkoleniach i nie przejdę testów fizycznych, ale odkryłam moje inne pasje i talenty i idę na studia, które są całkowicie odmienne od mojego liceum. A jeżeli chcesz iść do policji, to nie wiem czy wiesz, ale nie musisz iść do liceum o takim profilu :D Po prostu jak masz 18 lat to składasz papiery do najbliższej szkółki policyjnej, masz (chyba) półroczne szkolenia, po prostu żyjesz w takim jakby zamkniętym miasteczku i jak zdasz testy fizyczne i psychologiczne (szacunek za to ostatnie bo wszyscy na tym odpadają) to możesz składać papiery na komendę :) Z tego co wiem, to po dziennikarskim liceum masz to samo, poczytaj sobie o prezenterach, bo wiem że niektórzy z tych sławnych nie byli kierunkowani na dziennikarstwo :D Do tego wystarczy ci nawet zwykłe szkolenie poza szkołą :D
  Zapraszam na nowy post! zuzu-zuzannaxx.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Ci bardzo za tą odpowiedź, bo uświadomiłaś mi parę rzeczy, ale chyba jednak wybieram liceum. W sumie sama nie wiem do końca dlaczego, haha. Od zawsze fascynowały mnie takie rzeczy typu ''szkoła przetrwania'' i zawsze chciałam wziąć udział w czymś takim. Skąd właśnie pomysł, aby iść do klasy policyjnej. Tak więc, jeszcze raz dziękuje i buziaki!

   Usuń
 2. świetny blog ♥ będę tutaj często wpadać :D
  zapraszam oczywiście cieplutko do mnie :)
  http://flemour.blogspot.com/2015/03/b.html
  może obserwacja za obserwację? zacznij a na pewno się odwdzięczę :)
  +jeśli masz sekundkę byłabym bardzo wdzięczna jeśli klikniesz w linki do ubrań

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wszystkie komentarze <3